DUNBAR-DR150-1/4IN-BLACK-250FT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Alpha Wire
In Stock: 0
Unit Price: ₱228.61000
Datasheet
Parametric Equivalent
Alpha Wire
In Stock: 0
Unit Price: ₱1.73000
In Stock: 358
Datasheet
In Stock: 16
3M
In Stock: 502
3M
In Stock: 277
TE Connectivity Raychem Cable Protection
TE Connectivity
In Stock: 24
In Stock: 160
Image for DUNBAR-DR150-1/4IN-BLACK-250FT is not available
DUNBAR-DR150-1/4IN-BLACK-250FT
DigiKey Part Number
4836-DUNBAR-DR150-1/4IN-BLACK-250FT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DUNBAR-DR150-1/4IN-BLACK-250FT
Description
HEAT SHRINK TUBING, DIESEL RESIS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Black 250.0' (76.2m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Mfr
Material
Packaging
Spool
Features
Abrasion Resistant, Fuel Resistant, Oil Resistant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-75°C ~ 150°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
135°C
Length
250.0' (76.2m)
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)