100SP4T7B13M2QEH
DigiKey Part Number
100SP4T7B13M2QEH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100SP4T7B13M2QEH
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Toggle Switch SPDT Panel Mount
EDA/CAD Models
100SP4T7B13M2QEH Models
Category
Actuator Type
Standard Round
Mfr
Actuator Length
13.00mm
Series
Illumination
Non-Illuminated
Packaging
Tray
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Circular - 11.91mm Dia
Mounting Type
Panel Mount
Bushing Thread
15/32-32
Circuit
Features
Epoxy Sealed Terminals
Switch Function
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
5A (AC/DC)
Actuator Material
Brass, Chrome Plated
Voltage Rating - AC
120 V
Electrical Life
40,000 Cycles
Voltage Rating - DC
28 V