KAP1102VT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Unit Price: ₱41.77997
Datasheet
Additional Requirements for Selecting a Switch
How Many Poles do you need?
How Does the Switch Attach to your Product
KAP1102VT
DigiKey Part Number
KAP1102VT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KAP1102VT
Description
SWITCH PIANO DIP SPST 0.025A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch SPST 2 Position Through Hole, Right Angle Piano Actuator 25mA 24VDC
Category
Height Above Board
0.402" (10.20mm)
Manufacturer
E-Switch
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Part Status
Active
Washable
Yes
Circuit
SPST
Features
Tape Seal
Number of Positions
2
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Body Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Voltage Rating
24VDC
Length
0.261" (6.63mm)