RP8200B2M1CEBLKBLKRED
RP8200B2M1CEBLKBLKRED
Additional Requirements for Selecting a Switch
RP8200B2M1CEBLKBLKRED
DigiKey Part Number
EG4890-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP8200B2M1CEBLKBLKRED
Description
SWITCH PUSH SPST 0.1A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST Standard, Illuminated Panel Mount, Front
EDA/CAD Models
RP8200B2M1CEBLKBLKRED Models
Category
Actuator Type
Round, Button
Bulk
Illumination Type, Color
LED, Red
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
2.1 VDC
Type
Standard, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 13.60mm Dia
Switch Function
Off-On
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
100mA (DC)
Electrical Life
200,000 Cycles
Voltage Rating - DC
24 V