RP8400B2M1CEBLKBLKRED
RP8400B2M1CEBLKBLKRED
Additional Requirements for Selecting a Switch
RP8400B2M1CEBLKBLKRED
DigiKey Part Number
EG4950-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP8400B2M1CEBLKBLKRED
Description
SWITCH PB SPST-NO 0.125A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch SPST-NO Standard, Illuminated Panel Mount, Front
EDA/CAD Models
RP8400B2M1CEBLKBLKRED Models
Category
Actuator Type
Square, Button
Bulk
Illumination Type, Color
LED, Red
Part Status
Active
Illumination Voltage (Nominal)
2.1 VDC
Type
Standard, Illuminated
Panel Cutout Dimensions
Circular - 13.60mm Dia
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
125mA (AC), 100mA (DC)
Electrical Life
500,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Base Product Number
Voltage Rating - DC
50 V