TD1250AF160QS1
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
TD1250AF160QS1
DigiKey Part Number
141-TD1250AF160QS1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TD1250AF160QS1
Description
SWITCH DETECT SPST-NO 0.05A 16V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPST-NO Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TD1250AF160QS1 Models
Category
Actuator Type
Round (Pin Plunger)
Manufacturer
E-Switch
Mounting Type
Panel Mount
Series
Termination Style
Solder Lug
Packaging
Bag
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Operating Force
160gf
Circuit
SPST-NO
Mechanical Life
500,000 Cycles
Switch Function
Off-Mom
Electrical Life
150,000 Cycles
Current Rating (Amps)
50mA (DC)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating - DC
16 V