Image for 35NHG000B is not available
35NHG000B
DigiKey Part Number
35NHG000B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35NHG000B
Description
FUSE SQUARE 35A 500VAC RECT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
35A 500 VAC Fuse Square Requires Holder
Category
Response Time
Fast Blow
Manufacturer
Eaton - Bussmann Electrical Division
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Bulk
Features
Indicating
Part Status
Active
Class
NH
Mounting Type
Requires Holder
Approval Agency
CE, VDE
Fuse Type
Square
Package / Case
Rectangular, Blade
Current Rating (Amps)
35A
Size / Dimension
2.126" L x 0.827" W x 1.693" H (54.00mm x 21.00mm x 43.00mm)
Voltage Rating - AC
500 VAC