B0810-2R5105 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 5,949
Unit Price: ₱139.94000
Datasheet
1 F (EDLC) Supercapacitor 2.5 V Radial, Can 500mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
How to correctly size a Supercapacitor
B0810-2R5105
DigiKey Part Number
283-2502-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B0810-2R5105
Description
CAP 1F -20% +80% 2.5V T/H
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
1 F
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)
Voltage - Rated
2.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 1kHz