B1010-2R5155 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
WEC
In Stock: 1,579
Unit Price: ₱454.37000
Datasheet
1.5 F (EDLC) Supercapacitor 2.5 V Radial, Can 300mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
How to correctly size a Supercapacitor
B1010-2R5155
DigiKey Part Number
283-2503-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B1010-2R5155
Description
CAP 1.5F -20% +80% 2.5V T/H
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
1.5 F
Size / Dimension
0.413" Dia (10.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.583" (14.80mm)
Voltage - Rated
2.5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 1kHz