BK-ADC-V2-30-R
DigiKey Part Number
283-BK-ADC-V2-30-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK-ADC-V2-30-R
Description
FUSE CERM 30A 500VAC 500VDC 3AB
Detailed Description
30 A 500 V 500 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Melting I²t
270.0
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.268" Dia x 1.291" L (6.81mm x 32.79mm)
Voltage Rating - AC
500 V
DC Cold Resistance
0.0037 Ohms