BK/GDB-315MA
DigiKey Part Number
283-BK/GDB-315MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/GDB-315MA
Description
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM
Detailed Description
315 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
0.58
Approval Agency
UL, VDE
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
3.1 Ohms