BK/GDC-3.15A
DigiKey Part Number
283-2278-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK/GDC-3.15A
Description
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM
Detailed Description
3.15 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
96.4
Approval Agency
cULus, IMQ, MITI/JET
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0185 Ohms