EFDKS70J106D102LH
DigiKey Part Number
283-EFDKS70J106D102LH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EFDKS70J106D102LH
Description
CAP EFDKS 700VDC 10UF J 2LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 700V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
10 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
1.260" L x 0.630" W (32.00mm x 16.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.213" (30.80mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - DC
700V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)