HCM1A1305V2-1R8-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Eaton - Electronics Division
In Stock: 228
Unit Price: ₱36.92000
Datasheet
1.8 µH Shielded Inductor 17 A 3.74mOhm Max Nonstandard
HCM1A1305V2-1R8-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A1305V2-1R8-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
283-HCM1A1305V2-1R8-RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A1305V2-1R8-R
Description
FIXED IND 1.8UH 17A 3.74 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
3.74mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
30MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Current - Saturation (Isat)
26A
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)