HCM1A1305V2-8R2-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Unit Price: ₱46.76344
Datasheet
8.2 µH Shielded Inductor 7.5 A 18.5mOhm Max Nonstandard
HCM1A1305V2-8R2-R
DigiKey Part Number
283-HCM1A1305V2-8R2-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM1A1305V2-8R2-R
Description
FIXED IND 8.2UH 7.5A 18.5 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
18.5mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
9MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.530" L x 0.496" W (13.45mm x 12.60mm)
Current - Saturation (Isat)
13A
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)