PB-5R0V104 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 1,100
Unit Price: ₱265.00000
Datasheet
100 mF (EDLC) Supercapacitor 5 V Radial, Can 4Ohm @ 100Hz 1000 Hrs @ 70°C
How to correctly size a Supercapacitor
PB-5R0V104
DigiKey Part Number
283-2512-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PB-5R0V104
Description
CAP 100MF -20% +80% 5V T/H
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.287" (7.30mm)
Capacitance
100 mF
Size / Dimension
0.445" L x 0.236" W (11.30mm x 6.00mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
4Ohm @ 100Hz