PB-5R0V474 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 833
Unit Price: ₱397.79000
Datasheet
470 mF (EDLC) Supercapacitor 5 V Radial, Can 1Ohm @ 100Hz 1000 Hrs @ 70°C
How to correctly size a Supercapacitor
PB-5R0V474
DigiKey Part Number
283-2513-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PB-5R0V474
Description
CAP 470MF -20% +80% 5V T/H
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.465" (11.80mm)
Capacitance
470 mF
Size / Dimension
0.681" L x 0.354" W (17.30mm x 9.00mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Voltage - Rated
5 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
1Ohm @ 100Hz