SCF9550-30-07
DigiKey Part Number
283-SCF9550-30-07TR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SCF9550-30-07CT-ND - Cut Tape (CT)
283-SCF9550-30-07DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCF9550-30-07
Description
FUSE TRIGGERABLE 30A 62V 6-7CELL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30A 62 VDC Fuse Board Mount Surface Mount
Category
Response Time
Fast Blow
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Applications
Battery Protection
Series
Features
20.2 ~ 31.5V Triggerable
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Approval Agency
cURus
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Mounting Type
Surface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
80A
Fuse Type
Board Mount
Package / Case
Nonstandard SMD
Current Rating (Amps)
30A
Size / Dimension
0.374" L x 0.197" W x 0.091" H (9.50mm x 5.00mm x 2.30mm)
Voltage Rating - DC
62 VDC
DC Cold Resistance
0.001 Ohms