SD20-100-R
DigiKey Part Number
283-4252-2-ND - Tape & Reel (TR)
283-4252-1-ND - Cut Tape (CT)
283-4252-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SD20-100-R
Description
FIXED IND 10UH 1.53A 110 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.53 A 110mOhm Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SD20-100-R Models
Category
Current - Saturation (Isat)
903mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
110mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)