SMAJ18CA
DigiKey Part Number
283-SMAJ18CATR-ND - Tape & Reel (TR)
283-SMAJ18CACT-ND - Cut Tape (CT)
283-SMAJ18CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ18CA
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.2V Clamp 13.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.7A
Series
Power - Peak Pulse
400W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V