SMAJ90AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Unit Price: ₱7.28154
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Unit Price: ₱13.24249
Datasheet
146V Clamp 2.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
High Power TVS Diodes
SMAJ90AH
DigiKey Part Number
283-SMAJ90AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ90AH
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC SMA
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V