ECS-100AX-018
DigiKey Part Number
X939-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-100AX-018
Description
XTAL OSC XO 1.8432MHZ TTL TH
Detailed Description
1.8432 MHz XO (Standard) TTL Oscillator 5V 14-DIP, 4 Leads (Full Size, Metal Can)
EDA/CAD Models
ECS-100AX-018 Models
Category
Voltage - Supply
5V
Mfr
Frequency Stability
±100ppm
Series
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)
15mA
Size / Dimension
0.821" L x 0.520" W (20.86mm x 13.20mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)