ECS-36-18-4
DigiKey Part Number
X402-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-36-18-4
Description
CRYSTAL 3.6864MHZ 18PF TH
Customer Reference
Detailed Description
3.6864 MHz ±30ppm Crystal 18pF 200 Ohms HC-49/US
EDA/CAD Models
ECS-36-18-4 Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
200 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
3.6864 MHz
Size / Dimension
0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm