ECS-40-20-4X
DigiKey Part Number
X1045-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-40-20-4X
Description
CRYSTAL 4.0000MHZ 20PF TH
Detailed Description
4 MHz ±30ppm Crystal 20pF 150 Ohms HC-49/US
EDA/CAD Models
ECS-40-20-4X Models
Category
Load Capacitance
20pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
150 Ohms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Mounting Type
Through Hole
Frequency
4 MHz
Size / Dimension
0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm