RSCHC1055R5L09015T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Elna America
In Stock: 16,108
Unit Price: ₱238.80000
Datasheet
Parametric Equivalent
Elna America
In Stock: 6,824
Unit Price: ₱240.58000
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
Eaton - Electronics Division
Eaton - Electronics Division
1 F (EDLC) Supercapacitor 5.5 V Radial, Can 30Ohm @ 1kHz 3000 Hrs @ 85°C
RSCHC1055R5L09015T
DigiKey Part Number
604-RSCHC1055R5L09015T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSCHC1055R5L09015T
Description
ELECTRIC DOUBLE LAYER CAPACITOR
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Termination
PC Pins
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Can
Capacitance
1 F
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
-20%, +80%
Size / Dimension
0.846" Dia (21.50mm)
Voltage - Rated
5.5 V
Height - Seated (Max)
0.374" (9.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
30Ohm @ 1kHz
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C