16M03080080B
DigiKey Part Number
RPC10160-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16M03080080B
Description
WASHER FLAT M3 NYLON
Detailed Description
M3 Flat Washer 0.031" (0.80mm) Thick Nylon
EDA/CAD Models
16M03080080B Models
Category
Thread/Screw/Hole Size
M3
Manufacturer
Essentra Components
Diameter - Inside
0.126" (3.20mm)
Packaging
Bulk
Diameter - Outside
0.315" (8.00mm)
Part Status
Active
Thickness
0.031" (0.80mm)