EAST10052RA1
DigiKey Part Number
1080-1559-2-ND - Tape & Reel (TR)
1080-1559-1-ND - Cut Tape (CT)
1080-1559-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EAST10052RA1
Description
LED RED CLEAR 2SMD
Customer Reference
Detailed Description
Red LED Indication - Discrete 2.05V 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
EAST10052RA1 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.05V
Mfr
Current - Test
5mA
Wavelength - Peak
632nm
Configuration
Standard
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
1.00mm L x 0.50mm W
Height (Max)
0.25mm
Lens Size
1.00mm x 0.50mm