SN74LVC1G32DBVR-EV
DigiKey Part Number
5272-SN74LVC1G32DBVR-EVTR-ND - Tape & Reel (TR)
5272-SN74LVC1G32DBVR-EVCT-ND - Cut Tape (CT)
5272-SN74LVC1G32DBVR-EVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SN74LVC1G32DBVR-EV
Description
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
1 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
OR Gate IC 1 Channel SOT-23-5
Category
Voltage - Supply
1.65V ~ 5.5V
Mfr
Current - Quiescent (Max)
10 µA
Series
Current - Output High, Low
32mA, 32mA
Max Propagation Delay @ V, Max CL
6.1ns @ 5V, 50pF
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C