FFC2A32-40-G
DigiKey Part Number
2073-FFC2A32-40-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC2A32-40-G
Description
CONN FFC VERT 40POS 0.5MM SMD
Detailed Description
40 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
EDA/CAD Models
FFC2A32-40-G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Contact Finish
Gold
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
40
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.2A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
Flash
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.167" (4.25mm)