FFC2B29-10-G
DigiKey Part Number
2073-FFC2B29-10-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFC2B29-10-G
Description
CONN FFC FPC 10POS 0.5MM R/A
Detailed Description
10 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
cms-datasheet
 cms-datasheet
EDA/CAD Models
FFC2B29-10-G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable End Type
Tapered
Contact Finish
Gold
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
10
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.4A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
Flash
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.102" (2.60mm)