SWT7410-035030JSA
DigiKey Part Number
2073-SWT7410-035030JSATR-ND - Tape & Reel (TR)
2073-SWT7410-035030JSACT-ND - Cut Tape (CT)
2073-SWT7410-035030JSADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWT7410-035030JSA
Description
TACTILE SWITCH, SPST-NO, 6.35 X
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SWT7410-035030JSA Models
Category
Actuator Orientation
Top Actuated
Mfr
Termination Style
J Lead
Series
Outline
6.35mm x 6.55mm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Illumination
Non-Illuminated
Part Status
Active
Operating Force
300gf
Circuit
SPST-NO
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Actuator Material
Silicone Rubber
Actuator Type
Standard
Switch Travel
0.50mm
Mounting Type
Mechanical Life
100,000 Cycles
Actuator Height off PCB, Vertical
3.50mm