TR9KI1500CCPIMNAR6B
TR9KI1500CCPIMNAR6B
TR9KI1500CCPIMNAR6B
TR9KI1500CCPIMNAR6B
DigiKey Part Number
1939-1374-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR9KI1500CCPIMNAR6B
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 36W
Detailed Description
24V 36 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
EDA/CAD Models
TR9KI1500CCPIMNAR6B Models
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.13" L x 1.97" W x 1.40" H (105.0mm x 50.0mm x 35.5mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CB, CCC, CE, EAC, ETL, LPS, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, VCCI
Current - Output (Max)
1.5A
Standard Number
1310; 60335-1; 60601-1-11; 60601-1-2; 60950-1; 62368-1
Power (Watts)
36 W