WR9HD1333CCP-F(R6B) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
GlobTek, Inc.
In Stock: 1,029
Unit Price: ₱491.29000
Datasheet
9V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
WR9HD1333CCP-F(R6B)
DigiKey Part Number
1939-WR9HD1333CCP-F(R6B)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WR9HD1333CCP-F(R6B)
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
WR9HD1333CCP-F(R6B) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.72" L x 1.13" W x 2.26" H (69.0mm x 28.8mm x 57.3mm)
Voltage - Output
9V
Approval Agency
CB, cULus, EAC, LPS, PSE, UKRSepro, VCCI
Current - Output (Max)
1.33A
Standard Number
Power (Watts)
12 W