G125-FS11005F1P
G125-FS11005F1P
Harwin Gecko Screw-Lok Series | Digi-Key Daily
G125-FS11005F1P
DigiKey Part Number
952-3627-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-FS11005F1P
Description
CONN RCPT 10POS 0.049 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Receptacle Connector 0.049" (1.25mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G125-FS11005F1P Models
Category
Fastening Type
Screw Lock
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Packaging
Bulk
Insulation Color
Green
Part Status
Active
Insulation Height
0.207" (5.25mm)
Connector Type
Operating Temperature
-65°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Features
Jackscrews, Pick and Place, Polarizing Key
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
2A
Pitch - Mating
Applications
Automotive, General Purpose
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Row Spacing - Mating
0.049" (1.25mm)