G125-MS12005M1P
G125-MS12005M1P
Harwin’s Company Overview
G125-MS12005M1P
DigiKey Part Number
952-4080-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MS12005M1P
Description
CONN HEADER SMD 20POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 20 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
G125-MS12005M1P Models
Category
Insulation Height
0.193" (4.90mm)
Packaging
Strip
Active
Contact Finish - Post
Features
Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place
Number of Positions
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
2A
Style
Voltage Rating
450V
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
7.3mm, 7.44mm