G125-MS12005M2P
G125-MS12005M2P
Harwin Gecko Screw-Lok Series | Digi-Key Daily
G125-MS12005M2P
DigiKey Part Number
952-3676-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G125-MS12005M2P
Description
CONN HEADER SMD 20POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 20 position 0.049" (1.25mm)
cms-datasheet
 cms-datasheet
EDA/CAD Models
G125-MS12005M2P Models
Category
Fastening Type
Threaded
Mfr
Insulation Height
0.193" (4.90mm)
Packaging
Bulk
Features
Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place
Number of Positions
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
2A per Contact
Style
Voltage Rating
450V
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
7.35mm, 7.45mm, 7.8mm