M50-2020005
M50-2020005
Harwin’s Company Overview
M50-2020005
DigiKey Part Number
952-1729-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-2020005
Description
CONN SHUNT 1.27MM RED W/HANDLE
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 (1 x 2) Position Shunt Connector Red Closed Top, Grip 0.050" (1.27mm) Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M50-2020005 Models
Category
Height
0.217" (5.50mm)
Manufacturer
Harwin Inc.
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
1.00µin (0.025µm)
Packaging
Bag
Color
Red
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Type
Closed Top, Grip
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Gender
Female Sockets
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions or Pins (Grid)
2 (1 x 2)
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)