M50-3100545R
DigiKey Part Number
M50-3100545R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3100545R
Description
CONN SOCKET 1.27MM 10POS
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M50-3100545R Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Height
0.181" (4.60mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Mated Stacking Heights
5.5mm, 6.18mm
Style
Board to Board or Cable
Features
Pick and Place
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
250V
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Medical, Telecommunications
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)