M50-3152542R
DigiKey Part Number
M50-3152542R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3152542R
Description
CONN SOCKET 1.27MM 50POS
Detailed Description
50 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
M50-3152542R Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Height
0.087" (2.20mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board or Cable
Mated Stacking Heights
3.2mm, 3.9mm, 4.6mm, 5.3mm
Number of Positions
Features
Board Guide, Pick and Place
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
1A
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Medical, Telecommunications
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)