M50-3200645
DigiKey Part Number
952-1378-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3200645
Description
CONN RCPT 12P 0.05 GOLD PCB R/A
Detailed Description
12 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole, Right Angle Gold
EDA/CAD Models
M50-3200645 Models
Insulation Height
0.136" (3.46mm)
Contact Length - Post
0.094" (2.40mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1A
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)