M50-3530442
DigiKey Part Number
952-3600-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M50-3530442
Description
CONN HEADER VERT 4POS 1.27MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
M50-3530442 Models
Category
Contact Length - Mating
0.118" (3.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Series
Overall Contact Length
0.248" (6.30mm)
Packaging
Box
Insulation Height
0.039" (1.00mm)
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Mounting Type
Mated Stacking Heights
3.10mm, 4.60mm, 5.40mm