BK13C06-10DP/2-0.35V(800)
DigiKey Part Number
26-BK13C06-10DP/2-0.35V(800)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-BK13C06-10DP/2-0.35V(800)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-BK13C06-10DP/2-0.35V(800)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK13C06-10DP/2-0.35V(800)
Description
CONN HDR 0.35MM SMD 10POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
0.6mm
Number of Positions
10
Height Above Board
0.019" (0.48mm)
Pitch
0.014" (0.35mm)