FH26W-57S-0.3SHW(60)
FH26W-57S-0.3SHW(60)
FH26W-57S-0.3SHW(60)
DigiKey Part Number
H125807TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125807CT-ND - Cut Tape (CT)
H125807DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH26W-57S-0.3SHW(60)
Description
CONN FPC BOTTOM 57POS 0.3MM R/A
Detailed Description
57 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH26W-57S-0.3SHW(60) Models
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
30V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
57
Material Flammability Rating
UL94 HB
Pitch
0.012" (0.30mm)
Current Rating (Amps)
0.2A
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Actuator Color
Brown
Height Above Board
0.039" (1.00mm)