Image for FX6-50P-0.8SV1(92) is not available
FX6-50P-0.8SV1(92)
DigiKey Part Number
FX6-50P-0.8SV1(92)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX6-50P-0.8SV1(92)
Description
CONN HDR 50POS SMD GOLD
Detailed Description
50 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX6-50P-0.8SV1(92) Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mated Stacking Heights
6mm, 8mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.236" (6.00mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)