H2.4-R-SR2-SA(15)
DigiKey Part Number
26-H2.4-R-SR2-SA(15)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H2.4-R-SR2-SA(15)
Description
RECEPTACLE, MIL, 1POS., SCREW FI
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.4mm (APC-2.4, OS-50) Connector Receptacle, Female Socket 50 Ohms Surface Mount Compression
Category
Frequency - Max
50 GHz
Mfr
Number of Ports
1
Series
Features
Mounting Hardware
Packaging
Bag
Housing Color
Silver
Part Status
Active
Center Contact Material
Beryllium Copper
Connector Style
Body Material
Brass
Connector Type
Receptacle, Female Socket
Body Finish
Nickel
Contact Termination
Compression
Center Contact Plating
Gold
Shield Termination
Screw
Dielectric Material
Polyetherimide (PEI); Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Impedance
50 Ohms
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C