PCN10-20P-2.54DSA(72)
DigiKey Part Number
H11163-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN10-20P-2.54DSA(72)
Description
CONN DIN HDR 20POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Din Connector Header, Male Pins Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCN10-20P-2.54DSA(72) Models
Category
Style
B
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Connector Type
Header, Male Pins
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
20
Current Rating (Amps)
2A
Pitch
0.100" (2.54mm)