PCN10A-20P-2.54DS(72)
PCN10A-20P-2.54DS(72)
PCN10A-20P-2.54DS(72)
DigiKey Part Number
H124239-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCN10A-20P-2.54DS(72)
Description
CONN DIN HDR 20POS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Din Connector Header, Male Pins Gold Through Hole, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCN10A-20P-2.54DS(72) Models
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector Type
Header, Male Pins
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
20
All
Material - Insulation
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Pitch
0.100" (2.54mm)