ST40X-18S-CVR(30)
DigiKey Part Number
H125256-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST40X-18S-CVR(30)
Description
CONN PLUG 18POS SOLDER GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Rectangular Plug Connector Solder Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ST40X-18S-CVR(30) Models
Category
Number of Rows
1
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Cable Termination
Solder
Packaging
Tray
Wire Type
Discrete
Part Status
Active
Features
Shielded
Connector Type
Plug
Contact Finish
Gold
Contact Type
Non-Gender Specific
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Number of Positions
18
Color
Black
Pitch
0.020" (0.50mm)