20535-020E-02
DigiKey Part Number
5378-20535-020E-02TR-ND - Tape & Reel (TR)
5378-20535-020E-02CT-ND - Cut Tape (CT)
5378-20535-020E-02DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20535-020E-02
Description
EVAFLEX 5-VS 20P
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Height Above Board
0.075" (1.90mm)
Manufacturer
I-PEX
Locking Feature
Auto Lock
Series
Cable End Type
Notched
Flat Flex Type
FFC, FPC
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Features
EMI Shielded, Solder Retention
Number of Positions
20
Voltage Rating
200V
Pitch
0.020" (0.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
FFC, FCB Thickness
0.33mm