Image for AVLW49911D-R-24V is not available
AVLW49911D-R-24V
DigiKey Part Number
1885-AVLW49911D-R-24V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVLW49911D-R-24V
Description
SWITCH E-STOP 22MM
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Emergency Stop Switch DPST-NO/NC Panel Mount, Front
Category
Current Rating (Amps)
10A (AC/DC)
Manufacturer
IDEC
Voltage Rating - AC
110 V
Series
Voltage Rating - DC
24 V
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
Circular - 30.50mm Dia
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant, NEMA 1, 2, 3, 3R, 3S, 4, 4X, 5, 12, 13
Reset Operation
Pull
Operating Temperature
-25°C ~ 50°C
Circuit
DPST-NO/NC
Illumination Voltage (Nominal)
24 VAC/DC